top of page

טבעות נישואין - בחירת הטבעת האידיאלית

טבעות נישואין

הרבה לפני שהחתן מכריז "הרי את מקודשת", הוא ובחירת ליבו מחפשים אחר זו המאפשרת את ההכרזה- הטבעת. בין החיפושים צצות שאלות של כשרות, טעם וכמובן, התאמה. היות ולחץ החתונה הינו די והותר, מומלץ להקדים ולבחור את הטבעת האידיאלית  שלא רק תחמיא לעונד אלא גם תשרת אותו בהמשך הדרך. לכן, בין אם הטבעת מעובדת בטכניקות שונות או מסוגננת בצורה חדשנית, הדבר החשוב ביותר הוא לחייך כי ביצעתם את הבחירה הנכונה. 
 

טבעות נישואין כשרות- מהן?

טבעת נישואין, גם אם מהווה מזכרת באצבע העונדת, עדיין מחייבת עמידה במספר קריטריונים בסיסיים המבטיחים את כשרותה. בין הקריטריונים שיהפכו את  הטבעת הנבחרת לכשרה נמנים:
 

 • מופקת מחומר אחד - מתכת אחת בלבד מרכיבה את הטבעת ואינה תוצר של עירוב מתכות. החומרים האידיאליים הם כסף טהור וזהב 18 קראט (הקרוב ביותר לזהב טהור). למרות התניה זו, הרי שאין כל הגבלה בדבר ערבוב צבעים כל עוד מקורם באותו סוג של מתכת כדוגמת שילובי זהב צהוב ולבן. 
   

 • טבעת עגולה - סמל לשלמות וזוגיות נצחית. מתן הטבעת פירושו הצטרפות למעגל חייו של בן/ בת הזוג והמשכתו ללא כל הפסקה.
   

 • טבעת חלקה - טבעות נישואין חייבות להישמר חלקות בחלקן הפנימי. לעומת זאת, ניתן לעטר, לשבץ אבנים ולחקוק בחלקן החיצוני כיד הדמיון הטובה. לאחר החופה והקידושין ניתן להוסיף את אותו טאץ' עיצובי גם בצידה הפנימי.
   

 • שווה פרוטה - על מנת לאפשר לכל אדם בישראל לקדש את ארוסתו קבעו חכמים כי די בטבעת ששווייה יהיה כשל פרוטה (5 אג'). 

 
הרכישה - אך ורק ע"י החתן - על הטבעת להירכש בכספו של החתן ואם נקנתה באשראי, הרי שחייב לסיים את תשלומיה לפני האירוע המיוחל. חשוב לציין כי ההלכה אינה מחייבת את הגבר בענידת הטבעת, כך שרכישתה עבורו אינה מחייבת.

 

איך בוחרים את הטבעת האידיאלית?

מילת המפתח המשרתת את הזוג המאושר בבחירת הטבעת היא "התאמה". התאמה לטבעת האירוסין, לשמלה, למידות האצבע ולטעמם האישי של בני הזוג. מגישה זו נגזרים אינספור שיקולים בבחירת הטבעת האידיאלית. להלן רשימת ה"חובה" שתשרת אתכם נאמנה בעת שוטטות בין חנויות התכשיטים:
 

 • מדידה נכונה - שאלת מליון הדולר (אחרי שאלת המחיר) היא שאלת מידותיה של הטבעת. טבעת נוחה תהא ממוקמת היטב בבסיס האצבע ללא החלקה או הפעלת לחץ על האזור. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי רוחבן של האצבעות עשוי להשתנות, לכן הבחירה המומלצת היא טבעת רחבה בחצי מידה ממידת האצבע.
   

 • אפקט מחמיא - מלבד ההתאמה לטעמם של בעלי השמחה, הרי שרצוי לבחור בטבעת שצבעה וצורתה יוצרים אפקט מחמיא. ההרמוניה בין הטבעת ליד של העונד/ת תלויה בגודלן של כפות הידיים, גוון העור וצורת האצבעות. כך למשל, בעלות עור כהה ייהנו מהזוהר שמעניקה טבעת זהב לבן בעוד שבעלות עור בהיר יפיקו את אותו אפקט מטבעת זהב צהוב. כמו כן, טבעת רחבה תחמיא יותר לאצבעות ארוכות בעוד שטבעת דקה תתאים יותר לידיים קטנות.
   

 • מזכרת באצבעה - היות ומדובר בפריט שהולך ללוות את העונדים במשך תקופת חיים שלמה הרי שקיימת חשיבות בבחירת עיצוב ניטרלי שיקנה לטבעת מראה על זמני. מלבד חשיבותו העצומה של העיצוב, הרי שקיימת חשיבות מכרעת גם לעמידות צבעה של הטבעת. הפקתו של זהב לבן מחייבת הוספת כסף לזהב צהוב ויצירת ציפוי רודיום לקיבוע המראה הכסוף. עם ירידת הציפוי מתקבל מראה צהבהב המחייב ציפוי מחדש. אם אינכם מעוניינים בתחזוקה מעין זו הרי שהבחירה הטבעית היא זהב צהוב או פלטיניום.

bottom of page